zofim.org.il
  
 


 
משלחת ארצות הברית
חץ  דפי מידע דף הבית » משלחת ארצות הברית » המשלחת לארה''ב- כל מה שרציתם לדעת

המשלחת לארה''ב- כל מה שרציתם לדעת פורסם בתאריך 18/11/2014

 משלחת הצופים לארה"ב

רקע כללי
עיקר פעולתה של המחלקה לקשר עם התפוצות בתנועת הצופים מכוונת לשמירת הקשרים עם הקהילה היהודית בתפוצות, העמקתם וחיזוקם. המחלקה מצויה בשיתוף פעולה מתמיד עם תנועות, ארגונים וקהילות יהודיות בתפוצות, ופרויקט הדגל המתקיים מזה שנים רבות הינו משלחת הקיץ התנועתית לצפון אמריקה.

 
 
 
משלחת הקיץ
המשלחת התנועתית תמנה השנה כ- 80 חניכים בכיתה יא'.
חניכים אלו עוברים תהליך מיון מסודר, והכנה ארוכה, לצורך הכשרתם למשימת השליחות.
 
בין מטרות המשלחת: ייצוג והסברה של ישראל, חיזוק הקשרים בין בני נוער מישראל לנוער יהודי בארה"ב, וכל זאת נעשה באמצעות קשר בינאישי וחוויה משותפת משמעותית במחנות ובקהילות, או כפי שאנו מכנים זאת "שליחות בגובה העיניים". אופייה של המשימה משתנה בין יעדי השליחות המגוונים, אך ככלל ניתן לחלקה לשני סוגים:
 
א. שליחות למחנות
 
הדרכה במחנות קיץ המיועדים לילדים ובני נוער. חברי המשלחת מיועדים למחנות של ארגונים, קהילות ותנועות נוער. קיימים טיפוסים שונים של מחנות: מחנות יום קהילתיים, מחנות של התנועה הרפורמית, "יהודה הצעיר" ועוד.
השליחות כוללת שהות במחנות, פעילות חינוכית והדרכה בנושאים הקשורים לצופיות, ישראל ויהדות.
משימת השליחות תלויה רובה ככולה בחניך ה"שליח": קידום הפעילות במחנה, יוזמות, הקשרים האישיים שנרקמים בינו ובין החניכים, עבודה משותפת עם הצוות במחנה ועוד.
 
ב. קרוואן הידידות
 
מכלל חברי המשלחת נבחרים כ-30 חניכים לצורך משימת שליחות בעלת אופי שונה.
אלו הופכים בעזרת תהליך הכשרה (הכולל מפיק מוזיקלי ובמאי) ללהקה ייצוגית, הנודדת בארה"ב עם מופע מקצועי, ותוכנית חינוכית שנלווית לו, בין הקהילות, מחנות הקיץ, שבטי צופים ועוד. ללהקה נלווים שני מדריכים בוגרים. במהלך שלושת חודשי השליחות מופיעים הקרוואנים בלמעלה מ - 400 הופעות במעל ל- 35 מדינות. חברי הקרוואן מתארחים בין היתר במחנות ואצל משפחות בקהילה היהודית.
 
תהליכי המיון והכנת המשלחת

תהליך המיון מתחיל בשבטים, דרך מיון בהנהגות, ומסתיים בסמינר המיון התנועתי שיתקיים בתאריכים 29-30/12/17 שישי שבת.
מטרת המיונים היא לאתר את אותם חניכים שיעמדו במשימה המורכבת של "שליחות" במרב הסיכויים להצלחה.
 
אנו מדגישים לאורך כל תהליך המיון, וחשוב לציין זאת גם כאן: הניסיון הוא לאתר חניכים מתאימים למשימה. ידוע לכולנו כי מספר המועמדים גדול ממספר הנבחרים, וצוות המיון נאלץ לבחור מספר מסוים בלבד של חניכים מבין החניכים, שכולם מלכתחילה טובים ומתאימים (שכן נשלחו כנציגים מטעם ההנהגות).
 
תהליך ההכנה למשלחת כולל חמישה סמינרים של סוף שבוע וכן מספר מפגשים קצרים נוספים. בשל המשימה הגדולה של שליחות כה משמעותית וארוכה אנו מקפידים על נוכחות מלאה בכל תהליך ההכנה. הכנת הקרוואן כוללת בנוסף לסמינרים אלו, גם חזרות אינטנסיביות בכל סופי השבוע והחגים עד ליציאה לשליחות.
 
פרטים נוספים לגבי הפרויקט וארגונו יימסרו בהמשך להורי החניכים שיעברו את סמינר המיון הארצי ויתקבלו למשלחת. אסיפת הורים לחניכי המשלחת תתקיים במהלך חודש ינואר מיד לאחר הסמינר הראשון.
 
לסיכום נאמר כי חוויה זו של שליחות התגלתה כמשמעותית מאוד הן לקהילות הנפגשות בשליח והן לחניכים עצמם אשר חוזרים מהשליחות בוגרים יותר, עצמאיים, מתלבטים בשאלות של זהות ושייכות ומכירים את עצמם ואת יכולותיהם באופן עמוק יותר.