zofim.org.il
  
 


 
אתר רלי היקרה,
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » אתר רלי היקרה, » ארכיון הכתבות » כתבה: צוות פיתוח הדרכה-איך עושים את זה?

תמונת מגזין צוות פיתוח הדרכה-איך עושים את זה? פורסם על ידי רלי היקרה
בתאריך 12/9/2013
בכתבה זו צפו 3971 גולשים
שלום לכל המדריכים הנפלאים שממשיכים לשלוח אליי שאלות ובקשות. היום אני עונה על שאלה שקשורה לפיתוח הדרכה בשבט, אבל שימו לב, בהמשך אתיעץ איתכם לגבי פניה מעניינת שנשלחה אליי. אני מאמינה שרבים מכם נתקלו בבעיה דומה ושיש לכם הרבה מה לתרום אז בואו שתפו בניסיונכם.

לפני שאענה על השאלה, אני רוצה להגיד תודה גדולה לשבט ארנון ושבט עומר בחולון על האירוח ביום הפעילות האחרון. זה היה תענוג לספוג את האוירה ולראות כל כך הרבה פרצופים מחייכים.
בעיקר התרשמתי מהרצינות וההשקעה של רכזי ההדרכה הצעירים. כל הכבוד!
אם גם אתם רוצים שאבוא לבקר בשבט שלכם תכתבו לי ואולי ניפגש כבר ביום הפעילות הבא
.

בסוף הכתבה תוכלו לראות תמונה שצילמתי בשבט עומר של מתקן צופי לאופניים של חברי השבט. זו רק דוגמה אחת לדרך שבה אפשר גם לתת מענה לצרכי החניכים וגם לשמור על מרחב נעים ומאורגן שכיף לפעול בו.

ש: רלי היקרה, אני בכיתה יא', יו"ר צוות פיתוח הדרכה בשבטי. הוועדה היא וועדה חדשה ורציתי לשאול אותך האם יש לך טיפים\רעיונות לצוות שעוסק בהדרכה?

ת: אני שמחה לשמוע שיש וועדה לפיתוח הדרכה בשבט שלך, אני יודעת שלא בכל שבט יש וועדה כזו ואני רואה בזה חשיבות רבה. ראשית עליי להמליץ שתעבדו באופן צמוד עם מרכז ההדרכה הבוגר – הוא מחובר לצרכי ההדרכה בשבט ויכול לדאוג שהפרויקטים שלכם יהיו מותאמים לצרכים אלו ולכוון אתכם למשימות שיפיקו תועלת למירב המשתתפים. 

צוות פיתוח הדרכה צריך לעבוד בכמה אפיקים במקביל. במהלך השנה, בשגרת הפעילות, אפשר לבנות יחידות נושאיות שמדריכים יכולים "להזמין" אותם. תוכלו לדון ולבחור מספר נושאים שרלוונטים לכל השבט ולבנות הפעלה בת כחצי שעה, לפי שכבות גיל ולהציע אותה למדריכים. זה יכול להיות כהעשרה, לדוגמה - פעילות קצרה וחוויתית על ערכי התנועה או מידות הצופה או כהכנה לקראת מפעל מסוים כמו לדוגמה יחידה של הכשרה צופית לקראת יום צופה. יחידה כזו היא הזדמנות נפלאה לרענן את הפעילות, גם עבור החניכים וגם עבור המדריכים ולשים זרקור על תוכן שאתם מרגישים שאינו מקבל את ההתייחסות הראויה לו. יחידות כאלו יכולות להיות מועברות ביום פעילות רגיל, בסמינר ראשג"דים, לקראת מפעל, בקורס למדריכי ט' וכו'

דבר נוסף שתוכלו לעשות הוא לכתוב חוברת עזר למדריך סביב מועד בלוח השנה היהודי ישראלי. בחוברת זו אפשר לכלול מידע וחומר רקע, טקסטים, משחקים, סיפורים, קישורים וגם פעילויות קצרות שכתבתם במיוחד. לדוגמה - שירים מסביב למדורה לל"ג בעומר, חידון על אירועים בהיסטוריה הישראלית לכבוד יום העצמאות או קטע מנאומו של נלסון מנדלה על חירות לקראת פסח. תוכלו להגדיל ולצלם סרטונים שיועלו ליוטיוב ויוכלו לשמש את המדריכים כעזר בפעולה. את החוברת ומה שכלול בה כדאי להציג בישיבות צוות וגם להעלות למתחם של השבט באתר הצופים כדי שהיא תהיה נגישה לכולם.

באופן דומה תוכלו לפתח חוברת עזר למדריך לקראת מפעל. לדוגמה, לפני טיול פסח אפשר לפתח חוברת מיוחדת המתייחסת לדילמות של הדרכה שייחודיות לטיול וכן לכתוב פעילויות שניתן להעביר באוטובוס, במסלול ובשעות הלילה. חוברת כזו אפשר להציג בסמינר לפני טיול כחלק מהכנה למדריכים.

למרות שאנו חיים בעידן האינטרנט שבו המידע זמין לכולם ומעטים האנשים שמחפשים ספר לדפדף בו אני עדיין רואה ערך בחומר כתוב, בעותק קשיח, שניתן לעיין בו ולקבל ממנו השראה.
תוכלו לתחזק 
ספריית הדרכה שהיא קודם כל מרחב נוח ונעים לכתיבת פעולות ויש בה גם מספר חומרי הדרכה איכותיים שתבחרו בקפידה. חוברות הדרכה שנכתבו בשבט, עזרים רב פעמיים (כמו מפת ארץ ישראל מחומר עמיד, קוביה מנייר, לוח מטרה ועוד) ספרי שירים וספרי עיון. ספר עיון לדוגמה שאני תמיד מוצאת בו טקסט מעורר מחשבה הוא "נאומים ששינו את העולם" מאת: רוזלינד הורטון וסלי סימונס.


טיפ אחרון שיש לי אליך הוא להקפיד על פגישות קבועות לוועדה שבה תנצלו את המרחב לחשיבה יצירתית ולדיון באתגרים שאתם מזהים בשבט ולא רק לקידום משימות שנקבעו מראש. אני מקווה שתצליחו להוציא לפועל את הרעיונות שלכם ושהעבודה שלכם תישא פרי ותסייע בפיתוח ההדרכה בשבט. בהצלחה!

 

לחצו כאן לשליחת שאלה לרלי

 

 

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה